BIST Artanlar PKART.E 10,67 % 10,00 SRVGY.E 18,59 % 10,00 KRGYO.E 3,63 % 10,00 TACTR.E 5,06 % 10,00 AKCNS.E 10,45 % 10,00 Azalanlar ISKUR.E 504000 % -10,00 BMELK.E 4,5 % -10,00 EKIZ.E 6,39 % -10,00 AVGYO.E 2,16 % -10,00 RTALB.E 17,03 % -9,99 VIOP En Çok Değişen O_XU030E0620P114.000 % 316,67 O_XU030E0620P116.000 % 207,69 O_ASELSE0620C35.00 % 120,00 O_TTKOME0720C7.80 % -100,00 O_TTKOME0720C7.80 % -100,00 En Çok Pozisyon Olan F_XAUTRYM0620 1.224.597 F_USDTRY0620 523.620 F_XU0300620 503.147 F_EKGYO0620 359.487 F_GARAN0620 350.095

Borsa İstanbul’da Gong Dünya Kadınlar Günü için çaldı

06 Mart 2020 - 16:18

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, kadınların gücü ve yolunun açık olması için gong çaldı.

Erdoğan, konuşmasına İdlib'de şehit olan Mehmetçiklere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan Erdoğan, vatanın yeryüzündeki cennet olduğunu, tüm duaların ve çabanın, bu kutsal vatanın birliği ve dirliği için olduğunu ifade etti.

Gongu, kadınların güçlü ve yollarının açık olması için çaldıklarını dile getiren ve tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayan Erdoğan, kadın gücünün ne kadar önemli olduğunun fark edilmesi noktasında yaptıkları titiz çalışmalar için Borsa İstanbul'a şükranlarını sundu.

Erdoğan, tüm dünyayla birlikte büyük bir dijital dönüşümün içinde olunduğuna ve gelecekteki on yılı bu dönüşümün belirleyeceğine işaret ederek, "Eskiden, 'gelecek' dediğimizde takvimin çok ilerisinde bir zamanı algılıyorduk. Fakat bugünün dünyasında gelecek, hemen yanı başımızda ve en büyük yarışımız, bu geleceğe hazırlıksız yakalanmamak için verdiğimiz mücadeledir. O nedenle sadece bugünden ileriyi değil, yarından ileriyi de görmeye çalışmalıyız. Algılarımızı açık tutmalı ve öngörü kabiliyetimizi öyle geliştirmeliyiz ki gelecek sürpriz olmaktan çıksın." diye konuştu.

Erdoğan, kadınlara dair konuları ele alırken, küresel rapor veya araştırmalardaki sıralamalar her ne kadar önemli olsa da her toplumun ancak kendi koşulları içerisinde değerlendirilebileceğini, çünkü her toplumun dinamiklerinin, kültürel değerlerinin ve tarihsel gelişiminin birbirinden farklı olduğunu söyledi.

Bu nedenle küresel hedef ve söylemleri yerel filtrelerden geçirip, üzerine tam oturan çözümlerin üretilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Takdir edersiniz ki ülkemizde kadınların çalışma hayatına katılımında önemli gelişmeler kaydedildi. Kadınların iş gücüne katılma oranı, geçtiğimiz 10 yılda erkeklere göre 4 kat daha hızlı arttı. Bu gelişmelerin altında kendimize özel çözümler üretmemizin sihri var. Kadınların ekonomik hayata katılmasını sağlamak, kültürel kodları iyi deşifre etmekten geçer. Gideceğimiz yönü ancak kendi pusulamızla tayin edebiliriz. Mesela kadınların doğum ve süt izinlerinde yapılan düzenlemeler, kısmi süreli çalışma hakkına ilişkin getirilen yenilikler, aile hayatını kolaylaştırıcı nitelikte oldu. Çünkü bizim önümüzdeki en önemli sorunlardan biri, iş ve aile hayatının, çatışan ve birbirini örseleyen iki alan olarak anlaşılmasıdır. Hâlbuki kadınların güçlü ve donanımlı olması çok daha sağlam ve öz güvenli nesillerin yetişmesine neden olur. Toplumumuzun en güçlü kalesi olan aile kurumunun da güçlenmesi, yine kadınların güçlenmesiyle doğru orantılıdır. İnanıyorum ki ileriki dönemlerde kadınların çalışma hayatını daha da kolaylaştırıcı uygulamalar göreceğiz."

"Toplumsal ilerlemenin anahtarı kadınların her alanda daha fazla yer alması"

Dünya Ticaret Örgütü'ne göre kadınların, kazandıklarının yüzde 90'ını ailelerine, eğitime, sağlığa ve topluma yatırdıklarını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

"Buradan da anlıyoruz ki toplumsal ve sosyal ilerlemenin anahtarı kadınların hayatın her alanında daha fazla yer almasıyla sağlanabilir. Çok şükür bugün çok önemli pozisyonlarda lider kadınlarımız var. Bakanlarımızı, milletvekillerimizi, şirket yöneticilerimizi, ekonomiye, ihracata can katan kadın girişimcilerimizi gururla takip ediyoruz. STK'larda, akademide, sporda ve sanatta ülkemizin adını üst sıralara taşıyan kadınlarımızla göğsümüz kabarıyor. Bakın mesela Borsa İstanbul gibi Türkiye'nin göz bebeği bir kurumun yönetim kurulu başkanı, bir hanımefendi. Tüm bunlar, 21. yüzyılın hızla yükselen bir gücü olan Türkiyemizin gelecek güzel günlerinin teminatıdır."

Emine Erdoğan, 2020'nin çok önemli bir yıl olduğunun altını çizerek, konuşmasını "Bildiğiniz gibi bu yıl, Milli Egemenliğimizin 100. yılı. Biz bu vatanın müdafaasını kadın erkek birlikte yaptık. Anadolu kadının yürek gücü, istiklal mücadelemizin en önemli cephanesi oldu. Bundan sonra da 2023 hedeflerimize uzanan yolda omuz omuza yürüyeceğiz. Tüm bu başarıları tarihimizden ve kendi medeniyet değerlerimizden edindiğimiz milli şuurla yapacağız inşallah." diyerek tamamladı.

Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Anadolu kadınının,  çalışma hayatıyla ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarıyla toplumsal gelişime de katkıda bulunduğunu söyleyerek, bu durumun aynı zamanda kadının evin direği olmasının yanında erkek işgücünün de yanında ve bazen önünde tarımsal alanlarda oldukları birlikte çalıştıkları bilindiğini kaydetti. Arıcan, “Daha önemlisi savaş dönemlerin de erkeklerin cephede olması nedeniyle, kadınlarımızın hem anne olarak hem de cephe gerisinde kurtuluşa verdikleri katkıları göz ardı etmek mümkün değildir. “Vefakâr ve Cefakâr Kahraman Türk kadınlarımız” tarih sayfaları arasında yerlerini almışlardır.” şeklinde konuştu.

Kadının toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erişah Arıcan, kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu olmadığını söyledi. Arıcan, bu konunun  sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplum inşa etmenin en önemli yolu olduğunu, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliği başarmanın da ön koşulu olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Erişah Arıcan, kadınların siyasi olarak temsil edilmesine benzer şekilde, iş hayatında da temsillerinin arttırılmasına yönelik çalışmaların yapılmış ve bu kapsamda, eğitim ve işgücüne katılımının zorunlu olduğunu ve bu oranların yükseltilmesi de çeşitli politikaları uygulanmaya başlandığını vurgulayarak; “Hükümetimiz bu bilinçten hareketle kadın istihdamına yönelik tüm çalışmaları, yasal düzenlemeleri yapmakta ve bir yelpazede kadınların sorunları dikkate alarak istihdam içinde daha fazla yer almaları için gerekli tüm çalışmalar dikkat ve titizlikle sürdürmektedir.  Bununla beraber uzun yıllar erkek egemen bir sektör olarak görülen finans sektörü, bugün kadın girişimcilerinin başarısıyla dikkat çeken bir sektör haline gelmiştir. Teknik bilgiye sahip olma gerekliliği ve ağır iş yükü gibi nedenlerle 2000’li yıllara kadar erkek egemen bir sektör olarak kabul edilen finans sektörü giderek kadın işgücünün yaygınlaştığı bir alan olmuştur. Günümüzde pek çok alanda başarılarını kanıtlayan kadınlar, bugün finans sektöründe her kademede etkin bir şekilde faaliyet gösterebilmektedir.” diye konuştu.

Borsa İstanbul olarak, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin, sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim alanında performanslarının artması ve bu alanlarda önemli gelişmeler sağlayan şirketlerin yatırımcılar nezdinde görünür kılınması amacıyla 2014 yılından bu yana “sürdürülebilirlik endeksi” hesaplandığına dikkat çeken Prof. Dr. Erişah Arıcan, “Bu endekse girebilmek için belli kriterleri yerine getirmeniz ve belli bir rakamın üzerinde değerleme notuna sahip olmak gerekmektedir. Borsa İstanbul olarak, yönetim kurullarında farklı görüş ve yaklaşımların artması ve iş hayatında yer alan kadınların eşit oranda temsil edilmesi amacıyla Sürdürülebilirlik endeksinde yer alabilme kriterlerini gözden geçirerek gerçekleştiriyoruz. Borsa İstanbul, aynı zamanda kadınların her alanda ve her seviyede ekonomik yaşamın içinde aktif olarak yer alabilmelerini sağlamaya katkıda bulunmak adına 2016 yılında Birleşmiş Milletler “Kadının Güçlenmesi Prensiplerini” imzalamıştır. Bu Prensipler, liderlik, eşit fırsatlar, sağlık, eğitim, iş geliştirme, toplumsal liderlik ve şeffaflık başlıklarında 7 ilke olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede benimsenen presiplerle kadın-erkek eşitliğinde pozitif ayrımcılık ile farkındalık yaratılmıştır. “ dedi.

Konuşmasının ardından Emine Erdoğan'a, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, günün anlam ve önemine istinaden çiçek takdim etti.

Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.