BIST VIOP En Çok Değişen O_SISEE1217C3.19N1 % -100,00 O_SISEE1217C3.19N1 % -100,00 O_SISEE1217C3.19N1 % -100,00 O_SISEE1217C3.19N1 % -100,00 O_SISEE1217C3.19N1 % -100,00 En Çok Pozisyon Olan O_SISEE1217C3.19N1 00

BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ


BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacı, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulması, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasıdır.

Bilindiği gibi Kurumsal Sürdürülebilirlik, şirketlerde uzun vadeli değer yaratmak amacıyla, ekonomik, çevresel ve sosyal faktörlerin kurumsal yönetim ilkeleri ile birlikte şirket faaliyetlerine ve karar mekanizmalarına uyarlanması ve bu konulardan kaynaklanabilecek risklerin yönetilmesidir.

Borsaların çevresel, sosyal, kurumsal yönetim konularındaki risklerine ilişkin politika oluşturmaları sürecinde şirketlere yol gösteren ve şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına ilişkin bilgiyi de sorumlu yatırımcılara ileten bir platform oluşturmak gibi çok önemli bir misyona sahip olduğu düşüncesinden hareketle, Borsa İstanbul ile Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) arasında şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim konularındaki performanslarını baz alan BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin hesaplanması amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. İmzalanan anlaşmaya göre EIRIS, Borsa İstanbul şirketlerini uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutmakta  olup, değerlemelerde sadece “kamuya açık” bilgiler kullanılmaktadır. Endeks kapsamında alınan değerleme hizmetinin maliyetleri Borsa İstanbul tarafından karşılanmaktadır.

EIRIS, 30 yılı aşkın bir süredir çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında uzmanlaşmış, küresel ölçekte büyük varlık sahiplerine, yöneticilerine ve endeks hesaplayıcılarına hizmet veren Londra merkezli bir bağımsız araştırma şirketidir. EIRIS diğer iş ortaklarının yanısıra Johannesburg Borsası ve Meksika Borsası’na da sürdürülebilirlik değerlemesi hizmeti vermektedir.

Şirketlerimizin endeks kriterlerine uyumları değerlendirilirken karşılamaları beklenen kriter ve endikatörlerin listesi “BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ ARAŞTIRMA METODOLOJİSİ” dokümanında yer almakta olup, Aralık 2015 itibariyle Bankacılık  kriterlerinin de eklenmesiyle metodolojinin kapsamı genişletilmiştir. Dokümanın İngilizce ve Türkçe versiyonları için tıklayınız.

BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi 4 Kasım 2014 tarihinden itibaren XUSRD koduyla fiyat ve getiri olarak hesaplanmaya ve yayınlanmaya başlanmıştır. Endeksin başlangıç değeri, BIST 30 fiyat endeksinin 03.11.2014 tarihli İkinci Seans kapanış değeri olan 98.020,09’dur. Endekste bir payın ağırlığı %15 ile sınırlandırılmıştır.


BIST Sürdürülebilirlik Endeksi için Kasım-Ekim olmak üzere yılda 1 endeks dönemi bulunmaktadır. 2014 yılında BIST 30 endeksinde yer alan şirketler, 2015 yılında ise BIST 50 endeksinde yer alan şirketler değerlemeye tabi tutulmuştur. 2016 yılından itibaren değerlemeye tabi şirketler listesi, BIST 50 endeksi şirketlerine ek olarak  BIST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir.  "Değerlemeye tabi şirketler listesi" her yıl Aralık ayı içerisinde revize edilerek Borsa İstanbul tarafından ilan edilmektedir. 2017 yılı için "Değerlemeye tabi şirketler listesi"ne ulaşmak için tıklayınız.

Payların endeks kapsamında yer alabilmesi için "Endeks Seçim Kriterleri"ndeki eşik değerleri geçmesi gerekmektedir. Şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarını daha üst seviyelere çıkarmalarını teşvik amacıyla ilerleyen yıllarda "Endeks Seçim Kriterleri"ndeki eşik değerlerinin kademeli olarak yükseltilmesi düşünülmektedir.

 

KASIM 2017 – EKİM 2018 DÖNEMİNDE ENDEKSTE YER ALAN ŞİRKETLER:

1

 

AKENR

 

AK ENERJI

 

23

 

PETKM

 

PETKIM

 

2

 

AKBNK

 

AKBANK

 

24

 

POLHO

 

POLISAN HOLDING

 

3

 

AKSEN

 

AKSA ENERJI

 

25

 

SAHOL

 

SABANCI HOLDING

 

4

 

AEFES

 

ANADOLU EFES

 

26

 

SISE

 

SISE CAM

 

5

 

ARCLK

 

ARCELIK

 

27

 

SODA

 

SODA SANAYII

 

6

 

ASELS

 

ASELSAN

 

28

 

HALKB

 

T. HALK BANKASI

 

7

 

BRISA

 

BRISA

 

29

 

TSKB

 

T.S.K.B.

 

8

 

CIMSA

 

CIMSA

 

30

 

TATGD

 

TAT GIDA

 

9

 

CCOLA

 

COCA COLA ICECEK

 

31

 

TAVHL

 

TAV HAVALIMANLARI

 

10

 

DOHOL

 

DOGAN HOLDING

 

32

 

TKFEN

 

TEKFEN HOLDING

 

11

 

DOAS

 

DOGUS OTOMOTIV

 

33

 

TOASO

 

TOFAS OTO. FAB.

 

12

 

EREGL

 

EREGLI DEMIR CELIK

 

34

 

TUPRS

 

TUPRAS

 

13

 

FROTO

 

FORD OTOSAN

 

35

 

THYAO

 

TURK HAVA YOLLARI

 

14

 

GARAN

 

GARANTI BANKASI

 

36

 

TTKOM

 

TURK TELEKOM

 

15

 

ISCTR

 

IS BANKASI

 

37

 

TTRAK

 

TURK TRAKTOR

 

16

 

KCHOL

 

KOC HOLDING

 

38

 

TCELL

 

TURKCELL

 

17

 

KORDS

 

KORDSA GLOBAL

 

39

 

ULKER

 

ULKER BISKUVI

 

18

 

LOGO

 

LOGO YAZILIM

 

40

 

VAKBN

 

VAKIFLAR BANKASI

 

19

 

MGROS

 

MIGROS TICARET

 

41

 

VESTL

 

VESTEL

 

20

 

NETAS

 

NETAS TELEKOM.

 

42

 

VESBE

 

VESTEL BEYAZ ESYA

 

21

 

OTKAR

 

OTOKAR

 

43

 

YKBNK

 

YAPI VE KREDI BANK.

 

22

 

PGSUS

 

PEGASUS

 

 44

 

ZOREN

 

ZORLU ENERJI

 

 

 


"BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Temel Kuralları"na ulaşmak için tıklayınız.

Endeks Dönemi itibariyle BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamındaki paylar ve ağırlıkları için tıklayınız.


Endeksten Beklenen Katkılar

Endeksin hesaplanmaya başlanmasıyla kurumsal risklerini ve fırsatlarını etkin bir şekilde yöneten şirketlere rekabet avantajı sağlanırken, şirketlere sermaye çekmek ve finansman sağlamak amacıyla üzerine yeni yatırım ürünleri geliştirilebilen, yatırım yapılabilir bir endeks ortaya çıkmış olmaktadır.

Endeks, şirketlerin, küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik, istihdam gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koymakta, yaptıkları faaliyetlerin ve aldıkları kararların bağımsız bir gözle değerlendirilmesini ve bir anlamda tescil edilmesini sağlamaktadır.

Endeks, şirketlere kurumsal sürdürülebilirlik performanslarını yerel ve küresel anlamda karşılaştırma imkanı vermektedir. Endeks ile ayrıca iyileştirme yapmak ve yeni hedefler belirlemek için bir performans değerlendirme aracı sunulmuş olup  kurumsal şeffaflık ve hesap verebilirlikleri ile sürdürülebilirlik konularına ilişkin risk yönetim becerilerini geliştirme imkanı sağlanmış olmaktadır. Bunun da şirketler için bir rekabet fırsatı yaratacağı, endekse alınan şirketlerin kamuoyu nezdinde bilinirliklerinin ve itibarlarının artacağı düşünülmektedir.

Endeks, yatırımcılar için sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk ilkelerini benimseyen şirketleri ayırt edip bu şirketlere yatırım yapmalarını sağlayacak bir araç,  varlık yöneticileri için sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı fonlar, borsa yatırım fonları ve yapılandırılmış ürünler gibi çeşitli finansal ürünler çıkarmaları için bir gösterge sunmaktadır.

Günümüzde sorumlu yatırımların büyük bir kısmı kurumsal yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. Sürdürülebilirlik endeksi bu alanda yatırım yapan fonların kurulmasını teşvik edecek, endekse dahil olan şirketlerin bu tür fonlardan pay almasını kolaylaştıracaktır.